Środa Popielcowa – 14 lutego 2024r.

Środa Popielcowa – 14 lutego 2024r.


W Imię Boże rozpoczynamy liturgiczny okres Wielkiego Postu. Wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Post, modlitwa i jałmużna są czynami pokutnymi, które mają nam pomóc w głębszym i bardziej owocnym przeżyciu tego świętego czasu. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, który polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych (lekkich). Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Obowiązuje także abstynencja od pokarmów mięsnych. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem sprawować będziemy o godz. 7.00 i 18.00. Od Środy Popielcowej do Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu przypadają Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty (dawniej tzw. Suche Dni).  W głębszym przeżyciu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa pasyjne:
  • Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17.30, a także o godz. 20.00 dla osób młodych i dłużej pracujących;
  • Godzinki o Męce Pańskiej w niedziele o godz. 7.40;
  • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 14.30, po których ok. godz. 15.00 będzie sprawowana Msza Św. bez kazania dla osób, uczestniczących w Gorzkich Żalach. Kazania pasyjne głosić będzie o.Leonard Hryniewski z Klasztoru kalwaryjskiego.
Tradycyjnie w czwartki Wielkiego Postu o godz. 6.30 w “Piwnicy” przy kaplicy “Domu Kajfasza” oraz w piątki, w kościele “Trzeciego Upadku” także o godz. 6.30, sprawowane będą Msze Święte z kazaniem pasyjnym oraz śpiewane “Gorzkie Żale”. Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich tych nabożeństwach