6 Niedziela Zwykła – 11 lutego 2024

6 Niedziela Zwykła – 11 lutego 2024


1. Dziś w Kościele w Polsce rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Gorąco zachęcamy do podjęcia abstynencji od napojów alkoholowych oraz do modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach, za uzależnionych, a także za osoby współuzależnione.
2. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Tym szczególnym dniem rozpoczynamy czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przygotowujemy się do uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, który polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych (lekkich). Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Dodatkowo post ścisły w Środę Popielcową (ale też w Wielki Piątek) oznacza, że wszyscy powyżej 14. roku życia mają w te dni powstrzymać się od spożycia mięsa. Przepis ten obowiązuje każdego katolika do końca życia.Pamiętajmy jednak, że Wielki Post to przede wszystkim czas poszukiwania i odnowienia relacji z Panem Bogiem. Post, jałmużna i modlitwa są czynami pokutnymi, które mają nam w tym pomóc. Msze Święte z obrzędem posypania głów popiołem sprawować będziemy o godz. 7.00 i 18.00. Od Środy Popielcowej do Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu przypadają Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty (dawniej tzw. Suche Dni).
3. W głębszym przeżyciu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa pasyjne:
  • Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17.30, a także o godz. 20.00 dla osób młodych i dłużej pracujących;
  • Godzinki o Męce Pańskiej w niedziele o godz. 7.40;
  • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 14.30, po których ok. godz. 15.00 będzie sprawowana Msza Św. bez kazania dla osób, uczestniczących w Gorzkich Żalach. Kazania pasyjne głosić będzie o.Leonard Hryniewski z Klasztoru kalwaryjskiego.
4. Tradycyjnie w czwartki Wielkiego Postu o godz. 6.30 w “Piwnicy” przy kaplicy “Domu Kajfasza” oraz w piątki, w kościele “Trzeciego Upadku” także o godz. 6.30 sprawowane będą Msze Święte z kazaniem pasyjnym oraz śpiewane “Gorzkie Żale”.
5. Franciszkańska Młodzież Oazowa serdecznie dziękuje za ofiary złożone przy ubiegłotygodniowej akcji dzielenia się ciastem. Zebrane ofiary będą przeznaczone na wsparcie finansowe ich wakacyjnego wyjazdu formacyjnego.
6. Dzisiaj po każdej Mszy Św. we wszystkich naszych bernardyńskich kościołach zbierane będą ofiary do puszek na potrzeby naszego zakonnego Wyższego Seminarium Duchownego. W imieniu Ojca Rektora i studentów WSD serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.
7. W każdy piątek Wielkiego Postu można uzyskać odpust zupełny za pobożne odmówienie po Komunii Świętej przed wizerunkiem Pana Jezusa Ukrzyżowanego modlitwy zaczynającej się od słów: “Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu”. Teksty tej modlitwy są wyłożone na ołtarzach bocznych.
8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Jest do nabycia najnowszy numer tygodnika “Gość Niedzielny”, który podejmuje tematykę handlu ludźmi. Dowiemy się z lektury, że na całym świecie sprzedawanych jest nawet do 50 milionów osób rocznie. Handlarze zmuszają kobiety i dzieci do niewolniczej pracy, przy czym powszechnym stał się proceder wykorzystywania seksualnego tych osób. Pytanie “Ile kosztuje człowiek” jest ciągle aktualne, także w XXI wieku. Mamy także bezpłatne numery kwartalnika “Idźmy do Świętego Józefa”, czasopisma wydawanego przez siostry bernardynki z krakowskiego Sanktuarium Świętego Józefa.
Wszystkim chorym, cierpiącym i starszym w obchodzonym dzisiaj Światowym Dniu Chorego życzymy zdrowia i sił, a Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia wypraszamy obfitości Bożego błogosławieństwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na czas zbliżającego się Wielkiego Postu niech Pan nam wszystkim błogosławi!