Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej – 10 kwietnia 2022 r.


Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. O godz. 8.00 na moście na Cedronie będzie poświęcenie palm oraz procesja do kaplicy Bramy Wschodniej, gdzie celebrowana będzie Msza Święta.

 

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po katolicku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa przez czynny udział w bogatej liturgii.

 

W Wielki Czwartek celebrowana będzie Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Święte Triduum Paschalne. Adoracja Pana Jezusa w “Ciemnicy” do godz. 21.00.

 

W Wielki Piątek zachowajmy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta). Od tego postu nie ma dyspensy. O godz. 15.00 – w godzinie śmierci Jezusa – odmówmy w gronie rodzinnym koronkę do Bożego Miłosierdzia. W naszym kościele rozpoczniemy wtedy nowennę przed uroczystością Bożego Miłosierdzia. Serdecznie zapraszamy. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa. W tym dniu nie celebruje się Mszy Świętej. O godz. 17.30 będzie Droga krzyżowa, a po niej wieczorna liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja trwać będzie do godz. 21.00.

 

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 7.00 do godz. 19.00. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Postarajmy się tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się chociaż 15 min. na adoracji. Na klęczniku będzie wyłożona kartka z rozpisanymi godzinami adoracji. Prosimy wpisywać się tak, jak w ubiegłym roku, aby przez cały dzień ktoś czuwał modlitewnie przy Panu Jezusie. Święcenie pokarmów co pół godziny na zewnątrz kościoła od godz. 8.00 do godz. 13.00. W tym dniu Franciszkańska Młodzież Oazowa rozprowadzać będzie młodziutki owies na stół wielkanocny. Dochód przeznaczony jest na rekolekcje wakacyjne. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. Nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Prosimy w tym dniu zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

W sobotni wieczór o godz. 20.00 rozpoczynamy Wigilię Paschalną Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w całym roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa. Na liturgię w tym dniu prosimy zabrać ze sobą świece oraz krzesełka turystyczne. Prosimy także o zorganizowanie asysty do baldachimu, feretronów i chorągwi na Procesję Rezurekcyjną.

 

Do udziału w Świętym Triduum Paschalnym zapraszamy wszystkich Parafian i Sympatyków naszego kościoła.

 

Msze Święte w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, a także w Poniedziałek Wielkanocny celebrowane będą wg porządku niedzielnego.

 

Życzymy Wam spokojnego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych, m.in. przez szczerą spowiedź, Komunię Świętą i wzajemną życzliwość.