Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej – 24 marca 2024

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej – 24 marca 2024


 1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. Z powodu całościowego remontu kaplicy “Brama Wschodnia” w tym roku poświęcenie palm było o godz. 8.00 przy kaplicy “Pożegnanie z Apostołami”, a następnie Msza Święta w kościele.
 2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po katolicku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa przez czynny udział w bogatej liturgii.
 3. Odpowiadając na prośbę Parafian powracamy do zapomnianej tradycji sprzed kilkudziesięciu lat. Otóż w Wielką Środę serdecznie zapraszamy na Mszę Świętą o godz. 7.00 w kaplicy “Ogrojec”. W tym miejscu Pan Jezus przeżywał największe swoje cierpienia duchowe i psychiczne, związane z oglądaniem w duszy całego ogromu grzechów wszystkich ludzi, wszystkich czasów. Przyjdźmy na Mszę Świętą wynagradzającą za nasze grzechy.
 4. W Wielki Czwartek celebrowana będzie Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Święte Triduum Paschalne. Adoracja Pana Jezusa w “Ciemnicy” do godz. 21.00.
 5. W Wielki Piątek zachowajmy post ścisły. Wstrzymajmy się zupełnie od potraw mięsnych. Spożyć możemy trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Od tego postu nie ma dyspensy. Post od mięsa obowiązuje od 14. roku życia. O godz. 15.00 – w godzinie śmierci Jezusa – odmówmy w gronie rodzinnym koronkę do Bożego Miłosierdzia. W naszym kościele rozpoczniemy wtedy nowennę przed uroczystością Bożego Miłosierdzia. Serdecznie zapraszamy. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki i Śmierci Chrystusa. W tym dniu nie celebruje się Mszy Świętej. O godz. 17.30 będzie Droga krzyżowa, a po niej o godz. 18.00 wieczorna liturgia Męki Pańskiej. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja trwać będzie całą noc i całą sobotę do Wigilii Paschalnej. Od dzisiaj na klęczniku jest wyłożona kartka z rozpisanymi godzinami adoracji w nocy i w dzień. Jest to inicjatywa naszych Parafian, aby, zwyczajem wielu innych parafii, adorować całą noc. Prosimy wpisywać się indywidualnie i rodzinnie tak, aby przez całą noc i cały dzień ktoś czuwał modlitewnie przy Panu Jezusie. Trzeba omadlać nasze rodziny, naszą ojczyznę, Kościół święty i naszą, tak bardzo skomplikowaną, rzeczywistość.
 6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Postarajmy się tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się chociaż 15 min. na adoracji. Święcenie pokarmów co pół godziny na zewnątrz kościoła od godz. 8.00 do godz. 1300. W tym dniu Franciszkańska Młodzież Oazowa rozprowadzać będzie młodziutki owies na stół wielkanocny. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. Nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Prosimy w tym dniu zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 7. W sobotni wieczór o godz. 20.00 rozpoczynamy Wigilię Paschalną Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w całym roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa. Na liturgię w tym dniu prosimy zabrać ze sobą świece oraz krzesełka turystyczne. Prosimy także o zorganizowanie asysty do baldachimu, feretronów i chorągwi na Procesję Rezurekcyjną.
 8. Do udziału w Świętym Triduum Paschalnym zapraszamy wszystkich Parafian i Sympatyków naszego kościoła.
 9. Msze Święte w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, wg porządku niedzielnego, Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. celebrowane będą o godz. 8, 10 i 12. Nie będzie Mszy św.o godz. 18.  
 10. Gorąco zachęcamy do czytania prasy katolickiej : Nowy numer Gość Niedzielnego z dodatkiem, który pomoże dobrze przeżyć Wielki Tydzień. Zachęcamy do czytania!
 11. Życzymy  Wam spokojnego przygotowania się do Świąt Wielkanocnych, m.in. przez szczerą spowiedź, Komunię Świętą i wzajemną życzliwość