7 Niedziela Zwykła – 23.02.2020


Dziś w Kościele w Polsce rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcamy, m.in. na czas Wielkiego Postu, do abstynencji od napojów alkoholowych oraz do modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach, za uzależnionych, a także za osoby współuzależnione.

W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Tym szczególnym dniem rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przygotowujemy się do uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa. W Środę Popielcową obowiązuje nas post ścisły, który polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych (lekkich). Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Dodatkowo post ścisły w Środę Popielcową (ale też w Wielki Piątek) oznacza, że wszyscy powyżej 14. roku życia mają w te dni powstrzymać się od spożycia mięsa. Przepis ten obowiązuje każdego katolika do końca życia.

Pamiętajmy jednak, że Wielki Post to przede wszystkim czas poszukiwania i odnowienia relacji z kochającym nas Bogiem. Post, jałmużna i modlitwa są narzędziami, które mają nam w tym pomóc. Koncentrowanie się tylko na prawie i przepisach, jeśli nie jest zanurzone w pragnieniu spotkania Boga, może być całkowicie bezowocne. Msze św. z posypaniem głów popiołem celebrować będziemy o godz. 7.00, i 17.00. Od Środy Popielcowej do Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu przypadają Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty (dawniej tzw. Suche Dni).

W okresie Wielkiego Postu zachęcamy do udziału w następujących  Nabożeństwach Pasyjnych:

Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.30

Godzinki o Męce Pańskiej w niedziele o godz. 7.40

Gorzkie Żale w niedziele po Mszy Św. z kazaniem pasyjnym o  godz. 12.00.

Pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywamy w Kościele w Polsce jako dzień pokuty, postu i modlitwy za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Ta inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka zachęcającego całą wspólnotę Ludu Bożego do modlitwy wynagradzającej i postu.

Tradycyjnie w czwartki Wielkiego Postu w “Piwnicy” przy kaplicy “Domu Kajfasza” oraz w piątki, w kościele “Trzeciego Upadku” o godz. 6.30 sprawowane są Msze św. z kazaniem pasyjnym i Gorzkie Żale.

Trwa peregrynacja obrazu Pana Jezusa Miłosiernego “Jezu, ufam Tobie” w naszej parafii. Otwierajmy nasze serca i domy Jezusowi, który przychodzi ze swoją łaską przebaczenia i miłosierdzia.

Gorąco zachęcamy do czytania prasy katolickiej, a zwłaszcza “Gościa Niedzielnego” i “Źródła”.

Wszystkim Solenizantkom, Solenizantom oraz Jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: obfitych łask i opieki Matki Bożej. Wszystkim tutaj obecnym i Waszym rodzinom życzymy dobrego, z Bogiem przeżytego tygodnia i czasu Wielkiego Postu.