8 Niedziela Zwykła – 27 lutego 2022 r.


Dziś w Kościele w Polsce rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcamy, m.in. na czas Wielkiego Postu, do abstynencji od napojów alkoholowych oraz do modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach, za uzależnionych, a także za osoby współuzależnione.

 

W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa. Tym szczególnym dniem rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, w którym przygotowujemy się do uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa. W Środę Popielcową obowiązuje nas post ścisły, który polega na ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych (lekkich). Przestrzegać powinni go wszyscy katolicy od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Dodatkowo post ścisły w Środę Popielcową (ale też w Wielki Piątek) oznacza, że wszyscy powyżej 14. roku życia mają w te dni powstrzymać się od spożycia mięsa. Przepis ten obowiązuje każdego katolika do końca życia.

Pamiętajmy jednak, że Wielki Post to przede wszystkim czas poszukiwania i odnowienia relacji z kochającym nas Bogiem. Post, jałmużna i modlitwa są narzędziami, które mają nam w tym pomóc. Koncentrowanie się tylko na prawie i przepisach, jeśli nie jest zanurzone w pragnieniu spotkania Boga, może być całkowicie bezowocne. Msze Święte z posypaniem głów popiołem celebrować będziemy o godz. 7.00 i 17.00. Od Środy Popielcowej do Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu przypadają Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty (dawniej tzw. Suche Dni).

 

Także w Środę Popielcową, zamiast 40-godzinnego nabożeństwa, odprawianego w wielu parafiach, serdecznie zapraszamy do całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 8.00 do 17.00. Od dzisiaj do wtorku na klęczniku jest wyłożona kartka z rozpisanymi godzinami adoracji. Prosimy wpisywać się tak, aby przez cały dzień ktoś czuwał modlitewnie przy Panu Jezusie.

 

W okresie Wielkiego Postu zachęcamy do udziału w następujących  Nabożeństwach Pasyjnych:

Droga Krzyżowa w piątki o godz. 16.30,

Godzinki o Męce Pańskiej w niedziele o godz. 7.40,

Gorzkie Żale w niedziele po Mszy Św. z kazaniem pasyjnym o  godz. 12.00.

 

Tradycyjnie w czwartki Wielkiego Postu w “Piwnicy” przy kaplicy “Domu Kajfasza” oraz w piątki, w kościele “Trzeciego Upadku” o godz. 6.30 sprawowane są Msze św. z kazaniem pasyjnym i Gorzkie Żale.

 

W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej godz. 10.00 zmiana tajemnic różańcowych.

 

W dniach 3-11 marca br. podczas wieczornej adoracji będziemy odprawiać ogólnopolską Nowennę za przyczyną św. Andrzeja Boboli za kapłanów i osoby zakonne oraz w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

 

W Archidiecezji krakowskiej trwa peregrynacja ikony Świętej Rodziny. To czas szczególnej modlitwy za każdą rodzinę, aby była silna Bogiem, a jej członkowie trwali w więzi z Chrystusem na wzór Maryi i świętego Józefa. Nasza parafia włączy się w modlitwę w kościele Św. Anny w Zakrzowie w poniedziałek 7 marca od godz. 8.00 do godz. 11.00. Będziemy zawierzać w naszej modlitwie wszystkich małżonków i całe nasze rodziny. Kulminacyjnym momentem peregrynacji będzie uroczysta Eucharystia z błogosławieństwem małżeństw i rodzin, a także poprzedzające Mszę Świętą nabożeństwo pojednania małżeńskiego z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Szczegółowy program podamy w przyszłą niedzielę. Prosimy, aby nasi Parafianie zaplanowali czas w ten sposób, abyśmy się mogli modlić wspólnie we wskazany dzień.

 

W najbliższym tygodniu przeżywać będziemy dni odnowy religijnej. W pierwszy czwartek, podczas wieczornej Eucharystii modlić się będziemy w intencji powołanych oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszy piątek Msze Święte o godz. 7.00 i 17.00. Odwiedziny chorych w piątek od godz. 8.30. W piątek od godz. 15.00 do północy w kościele III Upadku adorować będziemy Najświętszy Sakrament – porządek adoracji umieszczony jest w gablocie. Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty codziennie przed Mszą Świętą, a w piątek spowiedź dzieci od godz. 16.00. W pierwszą sobotę miesiąca uczcimy Niepokalane Serce Maryi.

 

Bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Augustynowi Ormantemu za życzliwość i zorganizowanie utwardzenia nawierzchni drogi dojazdowej do kościoła.

 

Parafia Skawinki organizuje pielgrzymkę do Gracji w dniach 1-8 czerwca br. Szczegóły znajdują w gablocie.

 

Gorąco zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Jest już nowy numer czasopisma dla dzieci pt. “Staś”.

Tekst Komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski znajduje się w zakładce “Aktualności”.