Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej – 5.04.2020


Najważniejsze wydarzenia dla naszej wiary, którymi są tajemnice Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, przychodzi na przeżywać w nadzwyczajnych okolicznościach, zgodnie z rozporządzeniami Stolicy Apostolskiej, Konferencji Episkopatu Polski i naszego Arcybiskupa.  Zachęcamy do łączenia się ze wspólnotą w kościele przez internet. Uroczystości z naszego kościoła transmitowane są na żywo na kanale You Tube o nazwie Klasztor OO. Bernardynów – Brody.

 

Niedzielą Palmową rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia.

 

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po katolicku.

        

Wielki Czwartek. W naszym kościele celebrowana jest w tym dniu Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Święte Triduum Paschalne. Po Mszy Świętej przeniesienie Pana Jezusa do “Ciemnicy” i adoracja do godz. 21.00.

 

Wielki Piątek. Zachowajmy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta). Od tego postu nie ma dyspensy.

O godz. 15.00 – w godzinie śmierci Jezusa – odmówmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Bożego Miłosierdzia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

O godz. 17.00 będzie Droga krzyżowa, a Wieczorna liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku, Najświętszy Sakrament przeniesiemy do Grobu Pańskiego. Adoracja trwać będzie do godz. 21.00.

 

Wielka Sobota jest dniem Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 8.00 do wieczornej liturgii o godz. 20.00. Postarajmy się tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się chociaż 15 min. na adoracji. Prosimy w tym dniu zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 

Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Zgodnie z zaleceniem naszego Arcybiskupa zachęcamy do błogosławienia posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst błogosławieństwa jest podany na stronie parafii w zakładce AKTUALNOŚCI.

 

W tym tygodniu spowiadamy codziennie przed Mszą Świętą czyli od godz. 17.30 i podczas Mszy Świętych.

 

W sobotni wieczór, o zmroku, o godz. 20.00 rozpoczynamy Wigilię Paschalną Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w całym roku liturgia oznajmi nam Zmartwychwstanie Chrystusa.

 

Msze Święte w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, a także w Poniedziałek Wielkanocny będą wg porządku niedzielnego.

 

Zapraszamy do gorliwej modlitwy o zachowanie nas od epidemii. Wyrazem naszej wiary i troski o innych niech będzie codzienny różaniec odmawiany w rodzinie o godz. 20.30.

 

Wszystkich uczestniczących we Mszy Świętej w domach poprzez media, prosimy ubrać się odświętnie i podczas celebracji przyjmować postawy i gesty, tak jakbyśmy byli w kościele.

 

Nie chcemy pozostawiać wiernych bez wody święconej, dlatego przy wyjściu z kościoła znajduje się w butelkach oryginalnie zamkniętych woda egzorcyzmowana i poświęcona. Prosimy zabierać ją do domu i czynić nią znak krzyża świętego oraz kropić nią pomieszczenia i obejście. Prosimy zapoznać się przez internet: co to są sakramentalia.

 

Przy wyjściu z kościoła oraz w Delikatesach Centrum w Brodach znajdują się cukrowe baranki na stół wielkanocny. Zebrane ofiary przeznaczone zostaną na dzieła Caritas archidiecezji krakowskiej.

 

Przypominamy, że w czasie epidemii Msze Święte w dni powszednia są celebrowane o godz. 18.00 i 18.30.

 

Wiernych, którzy pragną przyjąć Pana Jezusa w Komunii Świętej, mogą to uczynić także po zakończeniu każdej Mszy Świętej, na której nie może być więcej niż 5 osób. Zachowując liczbę i bezpieczną odległość, można wchodzić do kościoła po wyjściu osób przybyłych wcześniej.

 

Trwa peregrynacja obrazu Pana Jezusa Miłosiernego “Jezu, ufam Tobie” w naszej parafii. Nie obawiajmy się przekazywania obrazu, który, jeśli ktoś chce może przemywać środkiem dezynfekującym.

 

Na stronie internetowej naszej parafii i brodzkiego klasztoru brody.bernardyni.pl w zakładce AKTUALNOŚCI udostępnione są ciekawe artykuły i ważne informacje.

 

Bardzo dziękujemy wiernym za składane w kancelarii czy na konto ofiary na utrzymanie świątyni i naszego brodzkiego klasztoru.

 

Nr konta parafii i brodzkiego klasztoru  81 1020 1433 0000 1202 0038 2705

 

Wszystkim Solenizantkom, Solenizantom oraz Jubilatom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia: obfitych łask i opieki Matki Bożej. Wszystkim, którzy troszczą się o chorych, a także tutaj obecnym i Waszym rodzinom życzymy zdrowia, Bożego Błogosławieństwa i potrzebnych łask.